Artykuł

Artykuł

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać

Antoine de Saint-Exupery

O przyjaźni pisało wielu i wiele. Większość  z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważne w naszym życiu są relacje. Rodzi się wiele pytań. Prostych odpowiedzi jest niewiele. Na czym budować przyjaźń?  Czy mogę oczekiwać, że przyjaciel będzie przy mnie zawsze, gdy mam kryzys? Jak przekazywać krytyczne uwagi? Jak przyjmować to co przyjaciel myśli i mówi o nas? Jak zachować granice, nie ciągnąć pewnych relacji z obowiązku? Jak odróżnić przyjaźń od dobrej znajomości? Jaki wpływ na nasze relacje  z przyjaciółmi ma relacja z matkę i innymi znaczącymi osobami z dzieciństwa?

Gorąco zachęcam do lektury książki  „Wybieraj wystarczająco dobrze”. Agnieszka Jucewicz przeprowadza w niej wiele interesujących wywiadów.  W rozdziale „Ramię w ramię” rozmawia na temat przyjaźni z Ewą Chalimoniuk – certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego.

Osoby zainteresowane tematem  w bardziej naukowym i statystycznym ujęciu zachęcam również do lektury moich artykułów dotyczących sieci wsparcia społecznego osób, u których rozpoznano zaburzenia nastroju.

http://www.psychoterapiaptp.pl/uploads/PT2007n2s29PoradowskaTrzos.pdf

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_5_2007/PoradowskaII%20s665_Psychiatria%20Polska%205_2007.pdf

http://www.strona.ppol.nazwa.pl/uploads/images/PP_2_2008/Poradowska%20s271_Psychiatria%20Polska%202_2008.pdf

          Magdalena Poradowska-Trzos