Leczenie Farmakologiczne

  • leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne zaburzeń depresyjnych, lękowych, zaburzeń snu

• Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków. Pojęcie substancje psychotropowe budzi często dużo negatywnych emocji. Z definicji psychotropizm oznacza działanie skierowane na centralny system nerwowy. Według powyższego psychotropami są również środki ziołowe, witaminowe czy hormonalne, które w mózgu mają swój punkt uchwytu. Potocznie określenie psychotropy jest rozumiane, jako silne, „pacyfikujące”, „ogłupiające” środki. Jednak to właśnie wprowadzenie nowych leków psychotropowych pozwoliło psychiatrii, w połowie ubiegłego wieku, wyjść z błędnego koła bezsilności i strachu wobec chorób psychicznych. Przez kilka dziesięcioleci powstawały nowe, coraz doskonalsze preparaty. Obecnie podstawą leczenia chorób i zaburzeń psychicznych jest takie dobranie leków by przynosiły efekt, ulgę w cierpieniu, a nie dawały przy tym objawów niepożądanych, dyskomfortu.

Leczenie psychiatryczne

• Leczenie psychiatryczne stosowane przez specjalistę w tej dziedzinie, nie niesie ryzyka uzależnienia czy konieczności długotrwałego stosowania, nie prowadzi do poczucia zmiany osobowości czy „ogłupienia”. Te częste obawy Pacjentów są zwykle rozwiewane po pierwszym spotkaniu z psychiatrą. Często spotykamy się z żalem, że leczenie nie zostało podjęte wcześniej, że cierpienie nie musiało być tak długie i dotkliwe. Czas rozpoczęcia leczenia jest również ważny w aspekcie utrwalania zaburzeń. Na przykład przy występowaniu problemów ze snem, nawet, gdy pierwotna przyczyna jest psychologiczna, wtórnie dochodzi do biologicznego błędnego koła zaburzeń.

• Psychiatrzy są lekarzami, którzy zajmują się bardzo delikatnym i wrażliwym obszarem zdrowia. Niestety często zaburzenia psychiczne (depresja, lęk, bezsenność) bywają wstydliwe lub bagatelizowane. Pacjenci wspominają, że nikomu się nie zwierzali, a gdy jednak rozmawiali to słyszeli „weź się w garść”, „myśl pozytywnie”, „inni mają gorzej”, „nie masz się, czym w życiu przejmować”. Takie myśli kotłowały się w głowie, choć bolały, często przekonywały. Nic bardziej mylnego depresja to nie chwilowa chandra, nerwica również wymaga leczenia, zaburzenia snu są poważną chorobą wpływającą na funkcjonowanie całego organizmu.

• Chcielibyśmy by zgłoszenie się na konsultację do psychiatry było tak naturalne i akceptowane społecznie jak wizyty u lekarzy innych specjalności. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań by czuli się Państwo u nas komfortowo. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o konsultacji psychiatrycznej nie jest prosta oraz, że często podejmowana jest w trudnym życiowym momencie. Tym bardziej dziękujemy za Państwa zaufanie.

Prowadzą:
dr n.med. Hanna Korabel Specjalista Psychiatra
dr n.med. Magdalena Poradowska-Trzos Specjalista Psychiatra

Sprawdź również – Psychoterapia Kraków